Polscy masoni dla Niepodległej

Z okazji dzisiejszego Święta Niepodległości, postanowiłem poświęcić kilka słów polskim masonom. I choć nie napiszę tu niczego odkrywczego, to wyobrażam sobie zdziwienie i oburzenie twardogłowego anty-masona, “patrioty” rozrabiającego dziś na ulicach stolicy, który przeczyta, że w polskim Hymnie roi się od masonów Puszczam oczko 

11.11.11 Masoni dla Niepodległej

11.11.11 Masoni dla Niepodległej

Ano roi się. I o ile wobec samego autora hymnu – Józefa Wybickiego pojawiają się sugestie, że mógł on być wolnomularzem, o tle w przypadku Jana Henryka Dąbrowskiego jest to pewne!  Również  data dzisiejszego święta ma wiele wspólnego z wolnomularstwem.  Zarówno wśród piłsudczyków, jak i zwolenników Dmowskiego byli masoni. Szeroko o tym pisze m.in. Ludwik Hass czy Wojciech Giełżyński.

Paradoksem jest też to, że okres II RP tak umiłowany przez polską prawicę, jest czasem, w którym wolnomularze piastowali bardzo wiele funkcji publicznych. Byli premierami, ministrami posłami, dyplomatami… masonem był też pierwszy prezydent –  Gabriel Narutowicz.

Chyba nie ma w naszej historii drugiego takiego okresu (oczywiście, poza czasem, kiedy to Król Polski był masonem), w którym wolnomularze tak bardzo przeniknęli do struktur państwowych. I choć historycy wolnomularstwa niejednoznacznie oceniają ten okres, to nie można zapomnieć, że po ponad 120 latach niewoli w Polsce brakowało fachowców przygotowanych do rządzenia krajem.. Pozwolę sobie wysnuć tezę, że przed odzyskaniem Niepodległości spora część elit w masonerii odnajdywała wolność. Dlatego masoneria polska początku XX wieku była kuźnią kadr dla przyszłych wolnych obywateli.

Wszystkim zainteresowanym polecam opracowanie Wirtualnego Wschodu Wolnomularskiego: Lista znanych polskich wolnomularzy

Jeszcze mały przyczynek do numerologii dziś jest 11.11.11, a kolejna magiczna data w tym miesiącu już za parę dni, czeka nas: 20.11.2011


4 responses to “Polscy masoni dla Niepodległej

 • Ewa

  Ciekawy artykuł – gratuluję ciekawych pomysłów.
  Co do linku z listą polskich wolnomularzy, to tam jest umieszczone nazwisko Tadeusza Kościuszki, który masonem nie był. Nie ma żadnych dowodów na jego przynależność do wolnomularstwa.
  Z pozdrowieniami Ewa.

 • Bez Fartuszka

  Dziękuję za miłe słowa Pani Ewo. Również Pani gratuluję ciekawego bloga. Jeśli zaś chodzi o Tadeusza Kościuszkę… sprawa jest dość skomplikowana i niejednoznaczna.
  Ludwik Hass w książce „Wolnomularstwo w Europie środkowej XVIII i XIX w.” powołuje się na publikację z 1895 r. autorstwa M. S. Goldbauma pt. „War Kościuszko Freimaurer?”, w której pada pozytywna odpowiedź na postawione w tytule pytanie. I znów, jak w przypadku zestawienia na Wirtualnym Wschodzie Wolnomularskim – jest to stwierdzenie pochodzące ze środowiska wolnomularskiego. Dodatkowy zamęt wprowadza istniejąca w Nowym Jorku Loża Kościuszko (Nr 1085). Co ciekawe na stronie tej loży znajduje się biografia T. Kościuszki, ale nie ma w niej ani słowa, że był on wolnomularzem. Również na zamieszczonej na tej stronie liście znanych polskich masonów nie ma Tadeusza Kościuszki. Wiadomo, że w jego najbliższym otoczeniu znajdowali się wolnomularze, dlatego jestem skłonny zaliczyć T. Kościuszkę co najmniej do grona tzw. masonów bez fartuszka.
  Pozdrawiam.

 • Ewa

  Dziękuję.
  Wracając do Tadeusza Kościuszko, to prawda, że w Jego otoczeniu byli wolnomularze – chociażby Jego przyjaciel Franciszek Zeltner. „Mason bez fartuszka” jest w tym ziarenko prawdy – była też loża żałobna za T. Kościuszko w loży „Stałość” na wschodzie Warszawy. Jednak dowodów na inicjację Kościuszki po prostu nie ma.
  L.Kościuszko w Nowym Jorku wybrało taką nazwę (nie wiem czy dobrze napiszę) dla nawiązania Polskiego pochodzenia.

  A Tutaj ciekawy art. znajdujący się na stronie W.W.W.

  http://wolnomularstwo.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=502&Itemid=1

  Z pozdrowieniami.
  Ps. Blog ciekawy. Będę tutaj zaglądała.

 • Czytam: Sztuka Królewska « .·. trzy punkty

  […] Na wstępie dzisiejszego wpisu chciałbym podziękować osobom, które w ostatnich dniach zaczęły czytać tego bloga. Przede wszystkim dziękuję Ewie, która skomentowała kilka wpisów i sprowokowała dyskusję na temat tego, czy Tadeusz Kościuszko był wolnomularzem. Zainteresowanych odsyłam do komentarzy pod wpisem Polscy masoni dla Niepodległej. […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: